W przewodzie pokarmowym zdrowego człowieka można znaleźć aż do 400 różnych rodzajów mikroorganizmów. Pełnią one różne funkcje, a część z nich to wyjątkowe, dobroczynne bakterie, które dziś zwiemy probiotykami. Te, które dotychczas uznano za korzystne to różne szczepy Bifidobacterium, Lactobacillus, czy Saccharomyces. Bardzo wiele suplementów diety zawiera niektóre z nich, lub ich połączenia.
Lactobacillus to najliczniejsze z grupy bakterii kwasu mlekowego pałeczki. Aktywnie przytwierdzają się do ścian jelita i posiadają bardzo pozytywny wpływ na procesy jakie w nim zachodzą. Między innymi są zdolne do metabolizowania laktozy i innych prostych cukrów w kwas mlekowy. Ponadto tworzą ochronną mikroflorę i stają się konkurencyjne dla innych organizmów walcząc z nimi o pożywienie, między innymi z tymi chorobotwórczymi.
Plantarum-bakterię z rośliny Lactobacillus po raz pierwszy wyizolowano z ludzkiej śliny. Bakteria ta jest bardzo odporna i może rozwijać się w bardzo dużym przedziale temperaturowym, bo od 14 do 45 stopni Celsjusza oraz w bardzo szerokim zakresie pH.
L. Plantarum posiadają bardzo powszechne zastosowanie w wielu aspektach ludzkiego zdrowia i nie tylko. Wykorzystuje się je między innymi do tworzenia kiszonek. W swoim środowisku bakteria jest dominująca i wytwarza kwas mlekowy ograniczając rozwój innych organizmów. Duże jej ilości zawierają kiszone ogórki, czy kapusta.
Coraz częściej jednak słyszy się o zastosowaniu bakterii z rodziny Lactobacillus w medycynie, a nawet w sporcie. Plantarum posiadają zdolność do przywierania do śluzówki jelita i powierzchni innych komórek, a ponieważ odbierają pokarm innym organizmom, mogą być wykorzystywane do zwalczania wirusów i bakterii. Czyni to z nich świetnego sprzymierzeńca w walce z takimi dolegliwościami jak zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, biegunka, czy zapalenie jelita grubego.
Dodatkowo warto wspomnieć, iż bakterie Plantarum regulują wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym oraz poprawiają ukrwienie i perystaltykę jelit. Preparaty zawierające ten szczep są bardzo często stosowane w przeciwdziałaniu symptomom poantybiotykowym, czy tym wywołanym przez bakterie Clostridium difficile, Giardia lamblia, lub Shigella.
O ile dobroczynne działanie bakterii Lactobacillus w medycynie jest znane bardzo dobrze, badania pod kątem wykorzystania w sporcie są nadal nieliczne, niemniej bardzo obiecujące. Doświadczenia przeprowadzone na myszach w amerykańskim Instytucie Badań nad Rakiem (ICR) pokazują, że w grupie kontrolnej podawany doustnie preparat zawierający bakterie L. plantarum ostatecznie zmniejszał masę ciała i zwiększał masę mięśniową. Wpływał również w dużym stopniu na wytrzymałość zwierząt i wydolność organizmu. Po intensywnym wysiłku fizycznym zwiększała się również liczba włókien mięśniowych typu I.
Bakterie szczepu Lactobacillus plantarum posiadają bardzo szeroki wpływ na ludzki organizm. Dzięki ochronie jaką otaczają przewód pokarmowy chronią nas przed szkodliwym działaniem bakterii i wirusów, wspomagając tym samym układ immunologiczny w zwalczaniu chorób. Dodatkowo wiemy coraz więcej na temat ich wpływu na jakość i efekty wysiłku fizycznego, a wyniki badań napawają tylko optymizmem w kwestii ogromnego wpływu jaki posiadają na spalanie tłuszczu i budowanie tkanki mięśniowej.