Mleko składa się z dwóch protein- kazeiny i białka serwatkowego. Białko serwatkowe oddziela się od kazeiny zawartej w mleku lub wytwarza się jako produkt uboczny przy produkcji sera.
Białko serwatkowe jest uważane za pełne białko z niską zawartością laktozy, które zawiera wszystkie 9 aminokwasów. Jest świetnym uzupełnieniem diety podczas treningów, w celu poprawy syntezy białek mięśni i wzrostu beztłuszczowej masy mięśniowej. Białko serwatkowe jest mieszaniną następujących substancji.
Beta-laktoglobulina
Alfa-laktoalbumina
Surowicza albumina wołowa
Immunoglobuliny
Rodzaje białek serwatkowych
Istnieją trzy główne rodzaje białek serwatkowych: koncentrat białka serwatkowego (WPC), izolat białka serwatkowego (WPI) i hydrolizat białka serwatkowego (WPH).
Koncentrat białka serwatkowego (WPC) zawiera niski poziom tłuszczu i węglowodanów (laktozy). Procent zawartości protein w WPC zależy od koncentracji białka. Niższe koncentraty mają zazwyczaj około 60% białka, natomiast wyższe koncentraty zawierają do 80% białka.
Izolat białka serwatkowego (WPI) wytwarzany jest przy całkowitym usunięciu wszelkich tłuszczy i laktozy. Koncentracja białka w izolacie białka serwatkowego wynosi co najmniej 80-85%.
Hydrolizat białka serwatkowego (WPH) jest już częściowo przygotowanym koncentratem białkowym poddanym częściowej hydrolizie. Dzięki temu ułatwia organizmowi absorpcję białka. WPH nie wymaga tylu nakładów pracy związanych z trawieniem. WPH powszechnie stosuje się przy suplementacji niemowląt, ponieważ preparat łatwo się przyswaja oraz zmniejsza możliwość wystąpienia alergii.
Koncentrat białka serwatki należy do białek o nieco dłuższym czasie wchłaniania, dlatego warto zastosować go po treningu. Koncentrat zawiera zwykle od 70 do 80% białka, dlatego jest lepszym wyborem podczas budowania masy mięśniowej, a nie w okresie redukcji. Ważną kwestią jest niska cena koncentratu, ponieważ za taką samą ilość białka, co w hydrolizacie, zapłacisz o wiele mniej, wybierając koncentrat. Pozwala to na regularne stosowanie tego preparatu.
Korzyści zdrowotne stosowania białka serwatkowego
Według specjalistycznych badań ludzie, którzy spożywają białko serwatkowe, lepiej tracą tkankę tłuszczową oraz ochraniają masę mięśniową od spadków. Suplementacja białkiem przyczynia się do spadku stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Białko serwatkowe pomaga również przy obniżaniu ciśnienia krwi u ludzi z nadciśnieniem tętniczym. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zachorowalności na choroby serca i udar mózgu.